HISTORIE STOLNÍHO TENISU


Jitka Mazuchová
Provozováním sportu si člověk vypěstuje pevnou vůli, naučí se vytrvalosti, houževnatosti, lépe přijímat porážky…. Sport však může být také jednou z možností, jak se vyrovnat s nepřízní osudu. Důkazem může být neslyšící stolní tenistka Jitka Mazuchová - Vejrostová.
Ping-pong jsem hrávala již od dětství. V mých jedenácti letech mi maminka navrhla, zda bych ho nechtěla začít hrát závodně. Na její podnět jsem se tedy šla zeptat nejprve do oddílu stolního tenisu Moravské Slavie Brno. Bohužel jsem ale nepochodila, protože měli tehdy přebytek žen. Úspěšná jsem byla až v Sokole Žabovřesky, za který jsem potom hrála několik sezón. V roce 1996 jsem přestoupila do Sokola Brno I. na Kounicově ulici, kde jsem hrála do roku 2006. Od roku 2006 jsem přestoupila do Moravské Slávie, kde jsem hrála do roku 2008. Přestoupila jsem zpět do Sokola Brno I, avšak jsem náhle otěhotněla, takže jsem tam již nehrála.
Kromě oddílu Sokola Brno I. hraji také za Sportovní klub neslyšících Moravské Slávie Brno od roku 1992. Nejdále jsem byla v Izraeli (1995), Turecku (1999) a ve Švédsku (2007), kde se konalo ME neslyšících jednotlivců i družstev. A ještě jsem byla v Bulharsku (2008), kde se konalo první MS neslyšících jednotlivců i družstev. Mimoto jsem ještě absolvovala přípravná soustředění v Belgii a Itálii. V roce 2001 jsem byla v Itálii - Římě, kde se konaly olympijské hry pro neslyšící.
Cením si jednoznačně titulů z Mistrovství ČR neslyšících, neboť se mi zde podařilo zvítězit patnáctkrát v řadě za sebou (kromě let 2002 a 2009, kdy jsem čekala své děti)! Považuji si i svých mezinárodních výsledků z ME neslyšících, přestože jsem se na nich umístila nejlépe na páté příčce (v soutěži jednotlivců a čtyřhře žen).
Mám dceru (2002) a syna (2009). Od 22. března 2002 jsem předsedkyní oddílu stolního tenisu SKN Brno a od 22. ledna 2006 jsem předsedkyní STK Stolního tenisu ČSNS.

Kromě mě navštěvují stolní tenis další členové:
Měli jsme též nejmladšího hráče Kamila Panského. Stolní tenis hrál dobře, snažil se, ale bohužel v lednu 2002 přestoupil do SKIVELO Olomouc. Při přeborech Jihomoravské župy získával první místa, ale v Mistrovství České republiky se mu už tolik nedařilo, jelikož měl silnější soupeře.
Další členka Zuzana Smrčková je velmi úspěšná, na turnajích je umístěna vždy o příčku míň než já. Tedy získávala druhá místa. Na Mistrovství České republiky získala třikrát 3. místo, takže o dvě příčky míň než já. V roce 2002 i 2003 získala na Mistrovství České republiky 2. místo. Po M ČR přestala hrát od roku 2003, byla to opravdu škoda, protože dobře hrála.
Další členové Milan Sklenák ml. a Simona Šumberová též hrají s průměrnými výsledky. Chodí každé úterý do klubu na ul.Vodovu trénovat. Simona Šumberová získala pěkná místa, tak od 2. - 6. místa. Milan Sklenák ml. od 6. - 11. místa. Simona hrála dlouho a skončila v roce 2005 kvůli nedostatku času. Stálý člen Milan Sklenák hraje doposud, ale už nechodí na tréninky v klubu, protože nemá s kým hrát.
V roce 2002 nastoupila do týmu nová mladá členka Kamila Horecká, po 4 letech přestala hrát kvůli nedostatku času - byla velmi úspěšná na turnajích. Její umístění byla vždy o příčku míň než já. Nastoupil také František Horecký, po 4 letech přestal hrát. V roce 2006 nám díky doporučení nastoupil Josef Trynkl z Pardubic, pak František Vaněk, který se přihlásil sám ze zájmu.
V roce 2006 k nám přestoupil z Prahy Jiří Černý. V roce 2007 k nám nastoupila Jana Zahradníková z vlastního zájmu a David Vojtasík přestoupil z Ostravy, protože v tamějším klubu nebyl dostatečně informován. V roce 2008 se k nám přihlásili Martin Paulík a Michal Kratochvíl. M. Martin Paulík hraje za kategorii mládež, úspěšně se umisťuje mezi 1. - 2. místem. Posledně jmenovaný se ale turnajů neslyšících nezúčastňuje, protože hraje závodně se slyšícími. V roce 2010, tj. vloni k nám nastoupila Soňa Iškovská ze Zlína, která za náš klub aktivně hraje. Našimi dlouholetými hráči jsou Peter Lištvan a Petr Racek.

Přehled účasti našich členů Mistrovství ČR jednotlivců ve stolním tenise 1994 - 2020
Přehled účasti našich členů na Mistrovství ČR družstev ve stolním tenise 2004 - 2020
Vítězové Mistrovství ČR jednotlivců ve stolním tenise - 1994 až 2020
Vítězové Mistrovství ČR družstev ve stolním tenise - 2004 až 2020
Vítězové Brněnského poháru ve stolním tenise v Brně - 2001 až 2019
Reprezentace našich členů SKN Brno ve stolním tenise - 1995 až 2020

členové SKN Brno oddílu stolního tenisu
2010 - zleva: František Vaněk, David Vojtasík, Martin Paulík, Petr Racek, Jiří Černý, Milan Sklenák ml.


členové SKN Brno oddílu stolního tenisu
2020 - zleva: Jitka Mazuchová, Zdeněk Pavelka, Darina Hajíčková, Peter Lištvan, Miriam Lipovská,
Miroslav Novák, Karel Brandejský, Richard Helcel, Ľubomír Gašparovič, Petr Racek